بارهنگ

خواص

 • برطرف کننده التهاب
 • درمان کننده گلو درد
 • درمان تورم نزله ‏های قسمت‏ های فوقانی تنفسی
 • دارای خاصیت ضد باکتریایی
 • درمان یبوست
 • ضد التهاب دستگاه گوارش
 •  ضد سرطان
 • ضد تصلب شرائین
گیاه بارهنگ

معرفی گیاه بارهنگ

مخلوطی از دانه آسیاب شده بارهنگ و روغن را به طور موضعی برای رفع التهاب به کار می ‏برند. همچنین مخلوط جوشانده آن را با عسل برای درمان گلو درد مصرف می‏ کنند. کاربرد دانه و کلوئید تصفیه شده بارهنگ در محصولات مسهل تجاری و عرضه شده به صورت فله ‏ای متداول است.

اثرات مهم

برگ بارهنگ در درمان تورم نزله ‏های قسمت‏های فوقانی تنفسی (به علت دارا بودن تانن و موسیلاژ گیاه) موثر است. تمام اشکال خیسانده عصاره مایع، شربت، آب برگ تازه و پاستیل‏ های تهیه شده از آن، مصرف می ‏شود.

عصاره آبی در حالت سرد و عصاره مایع آن و همچنین آب برگ بارهنگ، اثرات توقف باکتری ‏ها و باکتری کشی را دارا است؛ در حالی که دم کرده و جوشانده برگ، فاقد اثر است؛ چرا که در اثر گرما د- گلوکزیداز آن شکسته شده و از عمل فعال شدن اجسام بعدی، جلوگیری می‏ کند.

دانه بارهنگ در درمان یبوست (اثر اصلی) کاربرد دارد و به عنوان داروی ضد التهاب دستگاه گوارش مصرف می‏ شود.

طریقه و میزان مصرف:

منابع مختلف علمی، مصرف روزانه ۵ تا ۱۵گرم دانه بارهنگ راتوصیه کرده اند. به این صورت که دانه ها را داخل آب گرم ریخته مخلوط کرده و میل نمایند.

مهم ترین اثرات گزارش شده از مصرف داروی گیاهی بارهنگ

ضد آلزایمر، ضد آرتریت، ضد تصلب شرائین، ضد باکتری، ضد سرطان، ضد کرم و انگل، ضد شکنندگی عروق، ضد التهاب، ضداکسیدان، ضد تب، ضد روماتیسم، ضد عفونی کننده، ضد سرفه، ضدتومور، شیر افزا برای بانوان شیرده، خلط آور، ادرار آور، محافظ کبد، کاهش دهنده چربی، مقوی رحم، ملین، مسهل، هضم کننده غذا و محرک ایمنی بدن.

مضرات

برگ و دانه بارهنگ درحد مصرف دارویی، با عارضه خاصی همراه نیست.

نکات ضروری که باید پیش از مصرف بارهنگ بدانید:

 1. درهنگام مصرف بارهنگ، باید مایعات به مقدار زیاد نوشیده تا موسیلاژ روی سطح دانه ها، به خوبی بتوانند آب را جذب کنند و متورم شوند و از متراکم شدن در روده و معده جلوگیری شود.
 2. مصرف بارهنگ در دوران بارداری و شیر دهی توصیه نمی‌شود. چون روغن دانه شباهتی به روغن خردل دارد، باعث تحریک رحم می شود و باحالت مسهلی که ایجاد می کند، ممکن است مشکل ساز شود.
 3. ممکن است روغن مذکوردانه باعث آلرژی،التهاب ودرماتیت در بعضی افراد حساس گردد.
 4. طبق کتاب گیاهان دارویی سنتی، مخلوطی از گیاه بارهنگ، قدومه و تخم مرو و به دانه به نام ” چهار تخم ” تهیه می شود که در طب عوام، به عنوان نرم کننده سینه و برطرف کننده سرفه و خارش گلو مصرف می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست